Bez sněhových řetězů ani ránu


Na zimu je třeba myslet i v červenci

Lidé, trvale žijící v tropických oblastech, možná nikdy v životě nezažili padající sníh z oblohy, a nemají přímou zkušenost z toho, jaké to je procházet se po bílém křupavém povrchu a házet po sobě sněhové koule. Na existenci sněhu a námrazy zapomínáme i my, co tyto atmosférické jevy dobře známe, a to zejména s příchodem letních prázdnin, kdy se těšíme hlavně na koupání ve vhodném vodním rezervoáru. V létě je to však báječné i na horách, kam se můžeme vypravit osobním vozem prakticky kdykoli, a trávit tu třeba týden či čtrnáct dnů v horské chatě. Léto je pro vysokohorskou turistiku jako stvořené, protože ve vyšších nadmořských výškách nebývá tropické horko a je tu velmi příjemné podnebí pro podnikání celodenních túr.

zasněžená krajina

Jestliže si oblíbíte horské prostředí v létě, možná zatoužíte trávit tu i dovolenou v zimě. Mohou tu být zajímavé terény na běžky, a pokud jste milovníky sjezdového lyžování, týden na horách v zimě s přáteli, kdy přes den lyžujete, vyzkoušíte i večerní lyžování, a ve zbývajícím čase si zahrajete karetní a deskové hry, může být jedním z nejkrásnějších v životě.

sněhové řetězy

Myslete na zadní kolečka

Představte si, že vás napadne rezervovat v listopadu ubytování na vánoční svátky ve vaší oblíbené horské lokalitě, a poté, co se vám tu podaří zamluvit pro sebe a vaše přátele celou chatu, už se jen těšíte a plánujete společné akce. Jenže zapomenete na sněhové řetězy 80, a v den D, kdy se vydáte na cestu, bude na horách tak hustě zasněžený terén, že tu bez řetězů zapadnete do závěje, a bude vás odtud vyprošťovat traktor. Máte tohle zapotřebí? Opatřete si sněhové řetězy včas, a klidně i v létě, kdy je na to dostatek času, a můžete si i jejich montáž vyzkoušet na vhodném terénu před vaším domem. Nácvik nasazování řetězů se vám pak může v horách hodit.