Solární energie se stává běžnou


Zkuste si vzpomenout, kdy jste poprvé slyšeli o nějakých těch solárních panelech. A zkuste si vzpomenout, kdy jste plně pochopili, oč se jedná, nebo kdy jste zjistili, že je vlastně můžete mít a používat i vy. Není to zase až tak moc dávno, že? Pokrok ale v tomto oboru kráčel vpřed velice rychle, a tak se z toho ještě poměrně nedávno neznámého stala běžná součást našich životů. Dnes už kdekdo nějaké solární panely u sebe doma nebo někde jinde má. A nikdo se nad tím nepozastavuje.

U nás si je pořizujeme zřejmě hlavně v poslední době, kdy podražila elektřina. Mnozí z nás dospěli k přesvědčení, že by je možná zruinovalo, kdyby platili ty ceny elektrické energie, které po nich energetici požadují, a usoudili, že by bylo lepší si vyrábět proud vlastní. A někomu se to zřejmě i vyplácí. Nevím, protože sám solární panely nevlastním. Mně by se vzhledem k malé spotřebě elektřiny taková investice ani s dotacemi nevrátila.

solární energie

Ale i já znám solární panely a jejich význam z osobní zkušenosti. A proto se nedivím, že fotovoltaika Olomouc, která lidem takové solární panely nabízí, prosperuje a má dobré vyhlídky do budoucna. Protože kdo ví, jak se to u nás vyvine s cenami. A nejen s cenami.

Osobně znám takové panely hlavně z jihu Afriky. Ze země, kde je energetická situace stále horší a výpadky elektřiny jsou rok od roku častější a častější. Tam lidé na rozdíl od nás nenadávají na vysoké ceny a nezaplatitelné účty za proud, ale na to, že není na dodávky proudu spolehnutí a jsou tu přinejmenším ty předem oznamované každodenní několikahodinové výpadky. A kdo tam chce proud vždy mít, má svůj agregát. Nebo právě solární panely.

solární panely

V Jižní Africe už takové solární panely nejsou žádnou vzácností. Mají jich tam dost možná víc než u nás. A když je tam mají třeba už i leckteré provizorní boudy zjevně ne zrovna majetných lidí, kteří si chtějí zadarmo posvítit, proč bychom je neměli i my? Byť ne kvůli nedostatku proudu, ale kvůli jeho ceně.